Pazar, Mayıs 24, 2009

Üstümden koca bir yük kalktı

1 yıldan fazla bir süredir laboratuvarı akredite etmek için hazırlanıyorduk. Hem atıksu analizleri teknik sorumlusu hem de lab kalite sorumlusu olmamdan dolayı işin büyük kısmı benim üzerimdeydi. Evet bir danışman da vardı ama danışmanlar sadece yol gösteriyor, herşeyi hazırlayıp önünüze koymuyor :)
Biz bütün başvuru evraklarını hazırlayıp Şubat sonunda TURKAK'a teslim ettik. Yoğunluktan dolayı en erken 6-7 ay sonra denetlemeye gelebileceklerini söylemişlerdi. Ancak Nisan sonunda yaptığımız görüşmede Mayıs'ta da gelebileceklerini, aksi halde denetlemenin Kasım'a kalacağını belirttiler. Fazla bir eksik yoktu ve tamam dedik, Mayıs'ta gelin. Üstelik böylece rahat bir yaz tatili geçirebilecektik.
Velhasıl kelam, 21-22 Mayıs'ta denetleme gerçekleşti. Tüm dokumantasyon sistemi, işleyiş, analiz teknikleri, teknisyenlerin bilgi ve beceri düzeyleri, bizim bilgi düzeyimiz, validasyon raporları vs sorgulandı ve nihayetinde bize "oww, evet, siz bu işi biliyorsunuz ve de pek güzel beceriyorsunuz" dendi! :)) Üstelik hiç de korktuğumuz gibi olmadı, gelen 3 denetçi de şeker gibi insanlardı.
Takip denetlemesi gerektirmeyen ve hemen hepsi dokuman revizyonuyla düzeltilebilecek toplam 11 uygunsuzlukla belgelendirme denetlemesini tamamladık.
Kendimi kuş gibi hafif hissediyorum.

4 yorum:

Tabiat Ana dedi ki...

hadi geçmiş olsun :)

chroma dedi ki...

Sırada Çevre ve Orman Bakanlığı var :)

Adsız dedi ki...

geçmiş olsun. kaliteci olduğum için o streslerden bende çok çekmiştim zamanında. sisitemi oturtunca ne yazık ki denetimden denetime kasıyorsun o kadar:)

CHROMA dedi ki...

Sevgili Dilayra, Hacettepe Hastanesi'nde sizin çektiğiniz stresin yanında bizim ki ne ki! Nihayetinde biz kurumiçi hizmet veren bir laboratuvarız.
Bu arada, sizi gerçekten tebrik ederim. Bir kaç ay önce annemin rutin kontrolleri için geldik Hacettepe'ye. Ondan önce en son 8-9 sene önce gelmiştim sanırım. Değişim inanılmazdı. Personelin ilgisi, işlemlerin hızı, temizlik, güvenlik vs hayran oldum. Hatta blogunun bir takipçisi olarak gelip bizzat tebrik etmek istedim ama fırsat olmadı :)